Szukaj
  • Małgorzata Stando Pawlik

Wcześniaki. Karmienie pełne wyzwań

Dziś o trudnościach w karmieniu wcześniaka. Wszyscy Rodzice, który to przeżyli wiedzą, że temat jest poważny i należy się do niego dobrze przygotować. W poniższym poście znajdziesz informacje: 👶 jakie są możliwości karmienia wcześniaka i czy karmienie piersią jest zawsze możliwe 👶 jacy specjaliści pomogą Ci w nauce karmienia noworodka 👶 jakie zachowania i sytuacje wymagają kontroli u specjalisty 👶 gdzie dziecko uzyska bezpłatne wsparcie rozwoju.


Wcześniak, czyli dziecko urodzone przedwcześnie - między 22 a 37 tygodniem ciąży. Nie sposób kilkoma zdaniami opisać rozwój i trudności wcześniaka. Nie ma jednak wątpliwości, że takie maleństwa wymagają szczególnej troski ze strony Rodziców oraz specjalistów.

Wymagają między innymi, a może nawet w szczególności, specjalnego postępowania w kwestiach karmienia 🤱 – umiejętności, która wydaje się być tak prosta i intuicyjna, jest w rzeczywistości umiejętnością wymagającą koordynacji ssania, oddychania i połykania, właściwego napięcia mięśniowego, prawidłowej budowy jamy ustnej, języka, wag, podniebienia i sprawnie działającego układu nerwowego, oraz aż 26 mięśni… Niełatwe to dla dziecka, które waży czasami poniżej 1000 g‼️ A karmienie jest podstawowym czynnikiem warunkującym dalszy rozwój wcześniaka 💪.


Co w sytuacji, kiedy są trudności z karmieniem, dziecko nie przybiera na wadze, a laktacja jest zagrożona?

Trudności w karmieniu występują u większości wcześniaków. Karmienie piersią, choć tak cenne w tej sytuacji, jest utrudnione, a czasem nawet niemożliwe. W tym pierwszym okresie najważniejsze jest, aby dziecko otrzymywało mleko matki z zastosowaniem innych alternatywnych sposobów karmienia: sonda, strzykawka, kubeczek, łyżeczka… W doborze odpowiedniej metody pomoże 👩‍⚕️neonatolog, położna, doradca laktacyjny oraz neurologopeda. Niezbędne jest w tym czasie stymulowanie odruchu ssania 👅 i stopniowe przechodzenie na karmienie piersią 🤱. Dziecko właściwie odżywione ma zdecydowanie mniejszą skłonność do powikłań związanych z przedwczesnym porodem, wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego, w tym mózgu 🧠, układu pokarmowego, odpornościowego oraz wszelkich narządów 👂👀👃❤️… A to dopiero pierwszy etap w rozwoju wcześniaka…

Pamiętaj! W ciągu kolejnych tygodni i miesięcy często następują momenty pogorszenia umiejętności pobierania pokarmu. To, co działało na początku, może przestać się sprawdzać na kolejnych etapach rozwoju dziecka.

Jeśli: - dziecko bywa coraz bardziej niespokojne w czasie karmienia - odgina się od piersi lub ja puszcza - płacze w czasie karmienia przez długie godziny ssie pierś, ale przyrosty wagi nie są zadowalające - masz trudności z utrzymaniem laktacji - odczuwasz ból przy karmieniu piersią - są trudności z rozszerzania diety lub karmieniem łyżeczką - dziecko ma często otwartą buzię - potrzebujesz alternatywnej metody karmienia - twoje dziecko jest po zabiegu podcięcia wędzidełka… …koniecznie skonsultuj się z neurologopedą ❗️


Im wcześniej zaczniemy przeciwdziałać skutkom przedwczesnego porodu, tym większa szansa na beztroski rozwój Twojego Dziecka i i bezcenny dla dziecka spokój jego Rodziców.

Jeśli jesteś Rodzicem wcześniaka, występują u Was trudności z karmieniem, laktacją, przyrostem wagi i macie za sobą wiele godzin prób karmienia piersią zadzwoń do Meritum (📞506506761), gdzie otrzymasz informację, jak BEZPŁATNIE pomóc swojemu maluchowi w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, którym powinny być objęte wszystkie dzieci przedwcześnie urodzone.

Informacja również tutaj: https://www.fundacjameritum.com/wczesne-wspomaganie-rozwoju

41 wyświetlenia
NA SKRÓTY

Kontakt:

OFERTA

Studia Podyplomowe

KONTAKT

Centrum Rozwoju, Diagnozy i Terapii "Meritum"

ul. H. Hubala - Dobrzańskiego 99B/1

41-218 Sosnowiec

e-mail: centrum@fundacjameritum.com

tel. 506 506 761

Znajdź nas
Zapraszamy

Od poniedziałku do piątku

w godzinach 10.00 - 18.00

(możliwość umawiania wizyt od godz. 8.00)

oraz w soboty 9.00 - 14.00

  • White Google+ Icon
  • White Facebook Icon

Centrum "Meritum" prowadzi bezpłatne Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka!