Jak przebiega wizyta dziecka u logopedy?
Logopeda dziecięcy bardzo często nazywany jest „specjalistą od mówienia”. Nie da się jednoznacznie określić, kiedy należy wybrać się do niego pierwszy raz. Rozwój mowy jest procesem podzielonym na etapy, które każde dziecko przechodzi nieco inaczej. Jeżeli rodzic zauważy jakieś nieprawidłowości w mowie swojego dziecka, powinien wybrać się na konsultację z logopedą. Nawet jeżeli okaże się, że jest to całkowicie normalne na danym etapie rozwoju, rodzic będzie spokojny o swoją pociechę.
Na co należy się przygotować, wybierając się na wizytę u logopedy dziecięcego?
Warto wiedzieć, że pierwsza wizyta u logopedy przebiega nieco inaczej niż pozostałe, zazwyczaj jest także odrobinę dłuższa. Na początku logopeda przeprowadza wywiad z rodzicami, dotyczący stanu zdrowia dziecka oraz jego rozwoju. Warto podać jak najwięcej szczegółowych informacji, ponieważ każda z nich może przybliżyć do trafnego zdiagnozowania problemu. Następnie specjalista sprawdza, jakie głoski dziecko wypowiada, a z jakimi ma problem. W większości przypadków logopeda posługuje się specjalnymi obrazkami.
Kolejnym krokiem jest ocena wyglądu narządu mowy. W większości przypadków przebiega ona pod postacią różnego rodzaju gier i zabaw, jednak niekiedy konieczne jest posłużenie się szpatułką i zajrzenie dziecku do jamy ustnej. Następnie sprawdzone zostaje rozumienie słuchu fonetycznego. Po przeprowadzeniu tych wszystkich obserwacji logopeda informuje rodziców o swoich spostrzeżeniach i proponuje plan terapii.
Kolejne wizyty skupione są na różnego rodzaju ćwiczeniach dopasowanych do wieku oraz możliwości dziecka. Wykonywane są różne ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne, których głównym celem jest poprawa działania narządu mowy oraz poprawnej artykulacji i rozumienia słów i bardziej rozbudowanych wyrażeń.