Dlaczego karmienie bywa trudne i jak to skutecznie zmienić?
Małgorzata Stando Pawlik
Typowy obrazek Matki Karmiącej, jaki mamy w naszym wyobrażeniu, tak na zawołanie, to szczęśliwa Mama, szczęśliwy i najedzony Dzidziuś przy piersi lub butelce ?. Tworzą zgrany duet ?. Chyba, że osobiście przeżyliśmy coś zupełnie odmiennego np. trudności z przystawieniem do piersi, trudności z dobraniem butelki i smoczka, dziecko płaczące przy piersi, nienajedzone, nie przybiera na wadze albo ją traci, bezradność Mamy i poczucie, że coś robi źle, że nie potrafi nakarmić własnego dziecka…
Wówczas obraz ten diametralnie się zmienia i dodatkowo towarzyszą mu negatywne emocje ??.
Chciałabym tego posta skierować do:
- Matek obecnie karmiących, aby wiedziały, co może być przyczyną trudności w karmieniu i że One nie muszą być za wszystko odpowiedzialne;
- Osób Wspierających Matki Karmiące, aby dostrzegły, że Matka robi co może, żeby nakarmić swoje dziecko i że trudności w karmieniu są dla niej przeżyciem traumatycznym, więc należy pomóc jej w rozwiązaniu tego problemu, a czytając to dowiesz się, jak to zrobić
- Kobiet w ciąży, aby wiedziały z czym mogą się zmagać i gdzie jak najszybciej znaleźć pomoc
- każdej innej Osoby, która dzięki tej wiedzy pomoże kiedyś sobie i swojemu Maluszkowi lub innej Matce Karmiącej.
Więc do rzeczy.
To na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności to:
? wędzidełko podjęzykowe lub wargi górnej
? napięcie mięśniowe języka i warg.
Skrócone wędzidełko podjęzykowe oraz wargi górnej powoduje ograniczenie ich ruchomości. Nawet wędzidełka, które są ukryte pod śluzówką i nie widać ich „od razu” mogą zaburzać ssanie, połykanie, prawidłowe oddychanie. To, czego dziecko potrzebuje do pobierania pokarmu to przede wszystkim język i wargi. Nie trudno sobie więc wyobrazić, że jeżeli choć jeden z tych elementów nie funkcjonuje poprawnie, cały system zostaje zaburzony ?.
Podobnie, jeśli chodzi o napięcie mięśniowe. Może być zbyt silne lub zbyt słabe i równie.
Kogo zaprosić do zespołu?
Należałoby zacząć od specjalisty, który zajmuje się tematem karmienia niemowląt ?, najlepiej neurologopedy lub doradcy laktacyjnego. Specjalista powinien ocenić podczas badania: budowę jamy ustnej, języka, warg podniebienia, ocenić odruchy, które są niezbędne do właściwego pobierania pokarmów, a także napięcie mięśniowe dziecka, szczególnie w obszarze jamy ustnej, ocenić wędzidełko, w tym wędzidełko „podśluzówkowe”, ruchomość języka, a także wygląd piersi Mamy i samą czynność karmienia.
Po takim badaniu powinniście dostać wskazówki ?, co do dalszego postępowania, aby jak najszybciej poprawić funkcję ssania. Bywa, że do zespołu dołączają po takim badaniu również inni specjaliści np. fizjoterapeuta lub osteopata, jeśli okaże się, że przyczyną trudności dziecka jest zaburzone napięcie mięśniowe w obrębie całego ciała, a nie tylko jamy ustnej.
Kiedy możemy podejrzewać, że potrzebne jest wsparcie specjalisty?
Objawami, świadczącymi, o tym są m. in.:
- otwarta buzia podczas snu
- bolesność podczas karmienia piersią
- trudności z przystawieniem do piersi
- cmokanie, "kumkanie" podczas ssania
- trudności w ssaniu z butelki
- deformacja sutków
- wypływający pokarm z ust dziecka lub zbierający się w kącikach
- płacz podczas jedzenia
- szybka męczliwość i zasypianie przy piersi w krótkim czasie
- kolki, ulewania, krztuszenie się
- bezdechy senne…
Nie należy zwlekać z poszerzeniem Zespołu Karmiącego, jeśli obserwujecie powyższe objawy. Pamiętajcie, że dziecko, aby prawidłowo się rozwijać musi być prawidłowo odżywione, a żeby prawidłowo mówić, musi prawidłowo jeść…