• Małgorzata Stando Pawlik

Czy terapia Tomatisa to muzykoterapia? (aut. Ewa Wojciechowska)

Metoda prof. Alfreda Tomatisa jest formą stymulacji mózgu, podczas której zmienia się słuch i stymuluje nerw przedsionkowy za pomocą wyspecjalizowanego sprzętu.

Każde nagranie muzyki i głosu zastosowane podczas terapii jest nieustannie zmieniane za pomocą specjalnych systemów wzmacniaczy i filtrów kontrolowanych elektronicznie. Neurologicznym efektem tej stymulacji jest poprawa słuchania i reorganizacji przetwarzania słuchowego.

W terapii metodą prof. Alfreda Tomatisa stosujemy także niektóre nagrania Mozarta i chorałów gregoriańskich. Muzyka Mozarta ma w sobie rytm zgodny z rytmem bicia serca płodu. Poza tym zawiera bardzo wiele wysokich częstotliwości, dających mózgowi ogromną moc. Chorały gregoriańskie natomiast mają działanie terapeutyczne. W ich rytmie możemy znaleźć idealny rytm bicia serca, a zatem są bardzo uspokajające dla systemu nerwowego. Zawierają także bogactwo informacji z pasma częstotliwości pomiędzy 750 a 4000 Hz, które to jest pasmem języka i pasmem odpowiadającym za obszar w mózgu produkujący endorfiny.

Zależnie od tego, na jakim obszarze mózgu pracujemy, ustawiamy na sprzęcie odpowiednie częstotliwości, odpowiadające dokładnie tym (uszkodzonym lub słabiej funkcjonującym) częściom mózgu.

Fazy Terapii

Faza PRE-RSM – przygotowanie ucha i mózgu do terapii.

Faza RSM - Na początku terapii cofamy się do fazy prenatalnej. 9 miesięcy ciąży to najważniejszy czas naszego życia! To właśnie wtedy powstają system nerwowy, mózg i psychika. Wysokie częstotliwości głosu matki (dźwięki szczelinowe) są odpowiedzialne za rozwój mózgu i systemu nerwowego. Z kolei niskie częstotliwości (jak dźwięki „b”, „p”, „m” itp.) nie są dostrzegane przez płód. Łączą się one z biciem serca, ruchami perystaltycznymi jelit i płynem owodniowym w stymulację ruchu. To skutkuje rozwojem zmysłu dotyku i części przedsionkowej. A zatem jeśli podczas ciąży, porodu czy też w trakcje wczesnego etapu rozwoju wystąpią nieprawidłowości związane z budową systemu nerwowego, będziemy musieli w terapii powrócić do fazy prenatalnej. W fazie RSM zaczynamy od filtrowania 0 Hz a następnie każdego kolejnego dnia odcinamy coraz to wyższe częstotliwości tak aby zakończyć tą faze na 6000 Hz. Wtedy pacjent sprowadzony jest z powrotem "do łona" i przygotowany do terapii głosem matki.

Faza SF (mother voice) - nagrywamy zatem głos matki i filtrujemy go na tej samej częstotliwości (8000 lub 6000 Hz), w jakiej słyszy go dziecko w jej łonie. Poprzez zastosowanie wysoko przefiltrowanego głosu matki budujemy w mózgu nowe połączenia psychoneurologiczne.Można powiedzieć, że terapia metodą prof. Alfreda Tomatisa jest terapią matka/dziecko. Dziecko powinno mieć możliwość odczuwania obecności swojej matki podczas terapii. Niezwykle istotny jest kontakt cielesny, budujący w dziecku poczucie bezpieczeństwa zapewnione przez matkę.

Faza naprzemienna SF + motoryczna - ma za zadanie badać jednego dnia dalej głos matki a drugiego stymulować strefę przedsionkową.

Faza ASM - w pewnym momencie nadchodzi czas, aby zakończyć podawanie wysoko filtrowanego głosu matki i przeprowadzić dźwiękowe narodziny. Jest to czas podobny do tego po porodzie, w którym dziecko otwiera się na słuchanie nowych dźwięków pochodzących już nie z łona matki ale z otoczenia. Aby dobrze przeprowadzić "narodziny dźwiękowe" musimy schodzić z częstotliwościami w dół począwszy od 6000 Hz a kończąc na 0 Hz. Od tej chwili pracuje się nad nowo wytworzonymi połączeniami w mózgu poprzez wykonywanie ćwiczeń z mikrofonem - tak jak dziecko po porodzie otwiera się na powtarzanie sylab i wyrazów tak w terapii prowadzi się fazę aktywną.

Faza aktywna - Na sprzęcie ustawia się częstotliwości charakterystyczne dla języka, w którym przeprowadzany jest trening, i już wtedy dźwięk jest wzmacniany na wybranych obszarach częstotliwości. W ten sposób głos, ucho i mózg są trenowane w tym samym czasie.

0 wyświetlenia