Jak rozpoznać czy dziecko ma zaburzenia słuchowe?

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, znacząco ułatwiającym codzienne funkcjonowanie. Ma on duży wpływ na umiejętność poprawnej komunikacji z innymi ludźmi, a także na dobry rozwój uwagi i pamięci. Zaburzenia przetwarzania słuchowego są stosunkowo nowym zagadnieniem, które wciąż nie jest znane wszystkim. Dzieci zmagające się z zaburzeniami słuchu fizjologicznie nie mają problemu ze słyszeniem, jednak funkcjonują jak osoby lekko niedosłyszące.

Po czym można poznać zaburzenia słuchowe u dziecka?

Warto wiedzieć, że tego typu zaburzenia nie są osobną jednostką chorobową, a zespołem objawów wynikających z zaburzeń ośrodkowej części układu słuchowego. Wielu rodziców, u których dziecka zdiagnozowano zaburzenia przetwarzania słuchowego, zgłaszało obserwację, że dziecko nie reaguje na słowa do niego wypowiedziane, jakby ich nie słyszało. Do objawów można zaliczyć również opóźniony rozwój mowy, trudności z lokalizacją dźwięku, zaburzona intonacja, brak płynności wypowiedzi.

Innymi symptomami zaburzeń słuchowych jest słaba pamięć słuchowa, wolna reakcja na informacje słuchowe, skarżenie się na hałas mimo jego braku, słyszenie wypowiedzi, ale brak ich zrozumienia oraz problemy z różnicowaniem mowy. Dzieci zmagające się z tym schorzeniem mogą mieć problem z właściwą organizacją pracy, ponieważ nie są w stanie zapamiętać dłuższych poleceń. Do tych symptomów mogą dochodzić również problemy z koncentracją i nauką.

Co zrobić, gdy u dziecka zdiagnozowano zaburzenia słuchowe?

Jeżeli u dziecka potwierdzone zostaną zaburzenia przetwarzania słuchowego, to należy rozpocząć dedykowaną terapię pod okiem specjalisty. Najczęściej stosowana jest metoda Tomatisa oraz trening słuchowy Neuroflow. Aktywne treningi słuchowe warto wzmocnić wizytami u logopedy i psychologa.