O zaletach chustonoszenia

Chustonoszenie jest wspaniałym narzędziem, które może znacznie ułatwić Mamie i Maluchowi codzienną egzystencję.

Zastanawiasz się – o co chodzi z całym tym zamieszaniem wokół tego sporego kawałka materiału?

Jakie są korzyści?

 

Zacznijmy od rodzica.

W domu pojawia się nowy członek rodziny. Dziecko. Instrukcji obsługi niestety brak ;)

Maluszek, który z przytulnego, ciemnego maminego brzuszka wyszedł na świat pełen bodźców, atakujących z każdej strony. Nic dziwnego, że jedynym miejscem, gdzie czuje się bezpiecznie są ramiona mamy… Czuje jej zapach, słyszy znajome bicie serca.

Odkładany do łóżeczka, natychmiast się budzi.

A mama? Zapewne z początku ma pomoc, jednak po jakimś czasie zostaje sama. A oprócz Małego Człowieka, w domu milion różnych rzeczy do zrobienia. Rzeczy, do których potrzebne są wolne ręce. Chustowanie takie wolne ręce zapewnia, jest doskonałą pomocą w dopasowaniu się w nowej sytuacji.

A kiedy mamy w domu Starszaka, który, stęskniony za mamą, domaga się 101% uwagi? Wtedy hop-siup Maluszek w chustę i wspólne czytanie bądź układanie puzzli ze Starszakiem nie jest problemem, bo spokojne dziecko = spokojna i zrelaksowana Mama (dotyczy Maluszka Krzykacza, jak i Starszaka Awanturnika;) ). Noszenie w chuście zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, wspomaga laktację, pozwala lepiej poznać swoje dziecko, być bardziej wyczulonym na sygnały jakie nam wysyła. Niewątpliwie dzięki chuście bezproblemowo pokonujemy bariery związane z poruszaniem się – schody, krawężniki. Niestraszne nam spacery po plaży, które z grzęznącym w piachu wózkiem nie są niczym łatwym.

Chustowanie wspiera prawidłową pozycję ciała noszącego, ciężar dziecka rozkłada się, w zależności od wiązania, na różne części ciała. Ponadto chustę możemy zabrać ze sobą wszędzie, nie zajmuje wiele miejsca. I najważniejsze – mamy dziecko na wyciągnięcie ramion. Możemy je utulić w każdej chwili.

 

A dziecko? Przecież to Ono jest dla nas najważniejsze…

Otóż prawidłowo zawiązana i dociągnięta chusta tworzy na naszym Maluszku swoisty egzoszkielet mięśniowy. Utrwala on prawidłową pozycję zgięciowo-odwiedzeniową, którą dziecku nadaliśmy. Jest to bardzo ważne w przypadku dzieci, ponieważ kręgosłup nie jest jeszcze na tyle dojrzały, aby być poddanym obciążeniu, jakim jest utrzymanie głowy(w przypadku najmłodszych dzieci). Dlatego pozycja, jaką nadamy, jest tutaj kluczowa!

Nasz Dzidziuś czuje się w chuście jak w brzuchu u mamy – jest ciasno opatulony, jest mu ciepło, słyszy jej głos, bicie serca. Czuje się bezpiecznie. To tak, jakby stworzyć mu IV trymestr ciąży, z którego płynnie i bez nadmiernych stresów przechodzi do codzienniej egzystencji. Chustowanie pozytywnie działa także na brzuszek, który jest masowany, co pomaga radzić sobie z kolką. Dziecko w trakcie noszenia nieustannie balansuje, poddaje się naszym ruchom, dzięki czemu ćwiczy swoje mięśnie oraz zmysł równowagi. Maluszek jest zrelaksowany, nie stresuje się, co pozytywnie wpływa na rozwój jego mózgu.

 

Same korzyści, prawda?? Zapraszamy więc na szkolenie w Centrum Meritum

Autor: Magdalena Witacka - instruktor chustonoszenia

NA SKRÓTY

Kontakt:

OFERTA

Studia Podyplomowe

KONTAKT

Centrum Rozwoju, Diagnozy i Terapii "Meritum"

ul. H. Hubala - Dobrzańskiego 99B/1

41-218 Sosnowiec

e-mail: centrum@fundacjameritum.com

tel. 506 506 761

Znajdź nas
Zapraszamy

Od poniedziałku do piątku

w godzinach 10.00 - 18.00

(możliwość umawiania wizyt od godz. 8.00)

oraz w soboty 9.00 - 14.00

  • White Google+ Icon
  • White Facebook Icon

Centrum "Meritum" prowadzi bezpłatne Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka!