Rehabilitacja niemowląt

Rehabilitacja niemowląt pomaga dzieciom, które wykazują problemy z optymalnym ułożeniem ciała, napięciem mięśniowym, a także dzieciom opóźnionym ruchowo. Terapię niemowląt prowadzą certyfikowani terapeuci.

Wskazania do rehabilitacji

Nawet u niemowląt można zauważyć nieprawidłowości funkcjonujące w obrębie układu ruchu.
Najczęściej spotykane to:
• schematyczne wykonywanie ruchów (np. obracania się tylko przez jedną stronę ciała),
• niesymetryczne układanie ciała w trakcie leżenia,
• niemożność podparcia się na przedramionach (po trzecim miesiącu życia),
• niechęć do leżenia na brzuchu i raczkowania,
• brak zainteresowania bodźcami wzrokowym lub słuchowymi.
Im wcześniej rozpoczniemy rehabilitację, tym lepiej. Nieleczone wady rozwojowe u dzieci prowadzą do zmian czynnościowych w obrębie mięśni, co przyczynia się do ich osłabienia, wad postawy i bólu.

Przyczyny wad rozwojowych u niemowląt

Narażone na nieprawidłowości w rozwoju są często dzieci, które urodziły się w ciąży mnogiej. W czasie przebywania w brzuchu matki miały mniej miejsca niż w trakcie optymalnej ciąży, co często przekłada się na wady rozwojowe czy dysfunkcje postawy. Wczesna rehabilitacja niemowląt, wprowadzona już od pierwszych chwil życia, może te problemy zminimalizować. Jedną z przyczyn wad rozwojowych od momentu narodzin dziecka jest również przedwczesny poród, który sprawia, że dziecko rodzi się z niewielką wagą i niekiedy z częściowo niewykształconymi organami. W takich przypadkach potrzeba więcej czasu, aby dziecko osiągnęło zakładany poziom rozwoju.

Metody rehabilitacji niemowląt

Obecnie rehabilitacja niemowląt przeprowadzana jest najczęściej za pomocą dwóch metod: Bobath oraz Vojty. Obie bazują na stymulacji ośrodkowego układu nerwowego. W tej pierwszej ruch dziecka odbywa się z pomocą terapeuty, który pobudza i wspomaga ciało dziecka, szczególnie w przypadku problemów z napięciem mięśniowym. Jedną z głównych zasad jest prowadzenie ruchu z punktów kluczowych ciała – głowy, obręczy barkowej oraz miedniczej. Drugi ze sposobów polega na odpowiednim, kontrolowanym ucisku poszczególnych stref ciała, który pobudza naturalny ruch dziecka. Centrum terapeutyczne „Meritum” w Sosnowcu świadczy usługi w zakresie rehabilitacji niemowląt oraz wczesnego wspomagania rozwoju.

Cele i założenia terapii

Cele i założenia rehabilitacji niemowląt to poprawa funkcjonowania dzieci, minimalizowanie wad rozwojowych i profilaktyka powstawania wad postawy oraz zmian w obrębie układu szkieletowego. Wczesne wprowadzenie terapii pozwala na uzyskanie znakomitych efektów terapeutycznych, a nawet na całkowitą niwelację schorzeń. Wiele zależy również od zaangażowania rodziców, którym rehabilitant przekaże dokładne informacje dotyczące noszenia czy układania dziecka do snu. Współpraca na linii dziecko – terapeuta – rodzice to gwarancja sukcesu.

Jeżeli interesuje Państwa rehabilitacja niemowląt w Sosnowcu, zapraszamy do naszej placówki przy ul. H. Hubala - Dobrzańskiego 99B/1.